BUNU BİLİYOR MUYDUNUZ?

BUNU BİLİYOR MUYDUNUZ?

Rahmetli Cumhurbaşkanı ve Başbakanlarımızdan Süleyman Demirel'in neredeyse bir atasözü veya deyim haline gelen bu lafını Türkiye'de duymayan zannederiz ki çok az kişi mevcuttur. Peki bu meşhur sözün nasıl ortaya çıktığını biliyor musunuz?

Genç yaşta siyasete atılan Demirel, Celal Bayar, Adnan Menderes ve Fuat Köprülü'nün başlattığı Demokrat Parti ekolüne adapte olmuştu.

Süleyman Demirel, 1960'tan sonra tarihe intikal eden Demokrat Parti'nin devamı niteliğindeki Adalet Partisi'nin başkanlığı ve daha sonra da başbakanlık ile Türk siyasetinde kendine sağlam bir yer edindi.

Demokrat Parti sonrasında Türkiye'de sağ seçmenin ilk adresi Adalet Partisi ve Süleyman Demirel olmuştu.

12 Mart 1971'de ordu ikinci defa, bu sefer bir muhtıra ile Türk siyasetine el atıyordu. Oysa meclis bu defa askerlerin emirlerini uygulamaya hiç de niyetli değildi.

Askerler, görev süresi biten Cumhurbaşkanı Cevdet Sunay'ın yerine Genelkurmay Başkanı Faruk Gürler'in seçilmesini istiyorlardı.

Oysa meclis çoğunluğunu elinde bulunduran iki partinin lideri, Demirel ve Ecevit buna izin vermediler. İşte Süleyman Demirel'in bugün dahi hafızalardan silinmeyen o meşhur sözü de tam bu zeminde ortaya çıktı.

Faruk Gürler'in yerine Genelkurmay Başkanı olan, Semih Sancar ile Demirel'in gizlice görüştüğü söylentisi ortaya atılmıştı.

Gazeteciler, Demirel'den hayır cevabını alınca Semih Sancar'a giderek ''Efendim siz her parti lideriyle görüşüp de Sayın Demirel ile görüşmediniz mi? '' diye sordular. Sancar ise buna karşılık ''Hayır canım, dün görüştük ya!'' diyerek ağzından sırrı kaçırdı.

Bunun üzerine gazeteciler tekrar Süleyman Demirel'e gelip olayı anlattılar ve ''Efendim daha dün görüşmedik demiştiniz.'' dediler.

İşte Demirel bunun üzerine gazetecilere o meşhur sözü fısıldadı: ''Efendim dün dündür, bugün bugündür. ''

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER