AYDIN’IN İLK KADIN SGK İL MÜDÜRÜ ZEYNEP YILMAZ

AYDIN’IN İLK KADIN SGK İL MÜDÜRÜ ZEYNEP YILMAZ

AYDIN’IN İLK KADIN SGK İL MÜDÜRÜ ZEYNEP YILMAZ

Son yıllarda kadınların çalışma hayatına büyük oranda katılmaları ve daha aktif rol alarak girişimcilik, yöneticilik faaliyetlerinde bulunmaları, gelişen ekonomi için büyük önem taşıyor.

Zeynep Yılmaz Kimdir?

Rize doğumluyum. Evli ve bir kız çocuğu annesiyim. İşletme Fakültesi mezunuyum. Ben doğduktan sonra ailem İstanbul’a yerleşti. Bu nedenle İstanbul’un tarihi semtlerinden biri olan Üsküdar’da büyüdüm. Ama yazları köyümüzde geçirdiğimiz için köyle bağlarımız hiç kopmadı. Köy yaşantısına ilgim de bu yüzdendir sanırım. 

İlk Görev Yeriniz ve Bu Güne Kadar Çalıştığınız Görev Yerleriniz…

İlk olarak memuriyete Beyoğlu Sosyal Sigortalar Müdürlüğü’nde (şimdi Beyoğlu Sosyal Güvenlik Merkezi ) başladım. Uzun yıllar burada Sosyal Güvenlik Denetmeni olarak görev yaptım. Daha sonra Küçükçekmece Sosyal Güvenlik Merkezinde Müdür Yardımcılığı ve Tekirdağ’da Çorlu Sosyal Güvenlik Merkezinde Merkez Müdürlüğü yaptım. 2016 yılı Kasım ayından itibaren de Aydın’a Sosyal Güvenlik İl Müdürü olarak görev yapıyorum. 

Aydın’da Hükümet Bulvarı’nda yer alan eski SGK binasında göreve başladım. Kısa bir süre içerisinde Müdürlüğümüzü yeni hizmet binamıza taşıdık. Kurumumuz vatandaşlarımıza daha iyi hizmet verebilmek için bilgi işlem alt yapısı ile birlikte binalarımızın fiziki şartlarını da iyileştirmektedir. Bu kapsamda yine Çine Sosyal Güvenlik Merkez Müdürlüğümüz’ün yeni hizmet binası tamamlanmış, Kuşadası Sosyal Güvenlik Merkez Müdürlüğümüzün de yeni hizmet binası büyük ölçüde bitirilmiştir.

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) görev ve sorumlulukları nelerdir?

Sosyal Güvenlik Kurumu anne karnından başlayıp ölümüne kadar insanların yanında olan, onlara hizmet eden bir kurumdur.  İş hacmi ve sorumluluğu ağır olan bir Kurumda görev yapmanın bilinci ile hareket ediyoruz. Bu noktada tüm çalışma arkadaşlarıma gösterdikleri özveri için çok teşekkür ediyorum.  Aydın’da İl Müdürlüğümüz ve bağlı on Merkez Müdürlüğümüz ile hizmet veriyoruz.  En iyi ve kaliteli hizmeti en hızlı şekilde verebilmek için çalışıyor, hizmetlerimizi geliştiriyor,  sürekli olarak verilerimizi ve istatistiklerimizi kontrol ediyoruz. Hizmetlerimizdeki en küçük bir aksamının vatandaşlarımıza olumsuz etkisinin olacağının farkındayız.

Pandemi Döneminde Vatandaşlara Sağladığınız Kolaylıklar…

 Sosyal Güvenlik Kurumu birçok uygulamasını elektronik ortama taşıyarak 162 e-devlet, 61 e-sgk uygulamasını vatandaşlarımızın hizmetine sundu. E-devlet uygulaması üzerinden emeklilik müracaatından, sağlık aktivasyonu sorgulamasına kadar birçok işlem yapılabilmektedir.  Özellikle pandemi döneminde vatandaşlarımız evlerinden çıkmadan işlemlerini uygulamalar üzerinden yapabilmektedirler.  Pandemi şartlarında dahi hizmetlerin aksamaması için gayret gösterilerek, sigortalılarımızın istirahatli oldukları dönemlere ilişkin iş göremezlik ödemelerinin ve maaşlarının en kısa sürede ödenmesi,  iadeli cihazların iade ve bakım işlemlerinin yapılması ve devletimizin sunduğu teşvik ve desteklerinden vatandaşlarımızın faydalanabilmesi ve yine kurumumuzun diğer işlemlerinin aksatılmadan yürütülebilmesi için ciddi bir çalışma yaptık. Yine bu süreç içerisinde ödeme güçlüğü çeken sigortalılarımız için çıkan 7256 ve 7326 sayılı yapılandırma kanunları ile yoğun bir yapılandırma başvurusu alınmıştır. Sosyal Güvenlik Kurumu olarak ülkemizin en önemli sorunlarından biri olan Kayıt Dışı ile rehberlik faaliyetlerini ön planda tutan bir anlayışla mücadele ediyoruz. Bu kapsamda sürekli olarak bilgilendirme faaliyetlerinde bulunuyoruz.

Saha çalışmalarında yaptığınız işlemler…

Aydın’da hizmetlerimizden faydalanamayan vatandaşımızın kalmaması için mobil ekiplerimizle özellikle Merkez Müdürlüklerimizin bulunmadığı ilçelerimizde, köylerimizde hizmet vermekteyiz. Bir köy meydanı ya da bir kahvehanede arkadaşlarımızı bilgilendirme yaparken ya da emeklilik hesaplarken görebilirsiniz.

İlçelerimizi sık ziyaret ederim.   İlçe Müdürlüklerinde çalışma arkadaşlarımızı ziyaret ederek onların sorunlarını taleplerini ve önerilerini dinliyorum. Onlarla her bir araya geldiğimde bu büyük ve güzel ekibin bir parçası olduğum için gurur duyuyorum. 

Başta istihdamın arttırılmasına yönelik İşverenlerimize ve sigortalılarımıza uygulanan prim teşvikleri olmak üzere, Kurumumuz çalışmalarını anlatmak, sorun ve önerilerini dinlemek için çalışma hayatının bir parçası olan sivil toplum kuruluşlarını, esnafımızı ve işletmelerimizi sık sık ziyaret ederim.  İletişimin birçok problemin anahtarı olduğuna, bu şekilde şehrimiz için çok daha iyi hizmetler verebileceğimize inanıyorum. Ziyaretlerimde Merkez Müdürlüklerimizin çalışmalarının işverenlerimiz ve sigortalılarımız nezdindeki yansımalarını da görebiliyorum.

 Aydın’da tüm kamu kurum idarecilerinin vatandaşlarımızla ve diğer kurumlarla iletişiminin çok iyi olduğunu düşünüyorum. Devletimizin tüm hizmetlerini ve imkânlarını vatandaşlarımıza iletebilmek için işbirliği içerisinde çalışmaktayız.

Kadın İdareci Olarak Çalışma Arkadaşlarınızla İletişiminiz…

Bulunduğum makamın sorumluluğunun ağırlığının bilincinde olarak vatandaşlarımıza hizmet etmeye çalışıyorum.  Yıllarca Kurumumuzun her kademesinde görev yapmanın verdiği tecrübe ile hem vatandaşlarımıza en iyi hizmeti vermeyi hem de personellerimize her şeyden önce,  onların bir çalışma arkadaşı olarak adaletli, motive edici ve anlayışlı bir idarecilik yapmaya çalışıyorum. Aydın SGK’nın ilk kadın İl Müdürüyüm. Kadın İdareci olmam sebebiyle herhangi bir sıkıntı yaşamadım. Aksine hem çalışma arkadaşlarım hem diğer idareci arkadaşlarım pozitif bir yaklaşım içinde oldular.   Bir gün bir çalışma arkadaşım “müdürüm kızım müdürümün kadın olduğunu öğrenince sizinle tanışmak istedi” diyerek kızını benimle tanışmaya getirdi. Tanıştığımız o an o küçük kız çocuğunu da beni de çok mutlu etti. 

Çalışma Saatleri Dışındaki Zeynep Yılmaz Nasıldır?

 Çalışma hayatı dışında eş ve anneyim. Ailemle kızımla zaman geçirmeyi çok seviyorum. İşim nedeniyle farklı şehirlerde bulunduğum ailemden uzak kaldığım dönemler oldu, bazen işten geç döndüğüm zamanlar oluyor. Eşim her zaman en büyük destekçim oldu. Kızımla birlikte yürüyüş yapmayı, kitapçıda uzun uzun kitap reyonlarında zaman geçirmeyi, birlikte film izlemeyi, mutfakta zaman geçirmeyi seviyoruz. Güzel yemek yapar mıyım bilmem ama zaten bence yemeği güzel kılan yemeğin sevdiklerinle huzur içinde yenmesidir. Çok güzel yemek yapan bir arkadaşım “içine sevgimi katıyorum” demişti. İçine sevgi katılan bir yemek bir de sevdiklerinle yenilince kötü olabilir mi?

Aydın’ı birkaç cümle ile anlatır mısınız?

Aydın gibi çok güzel bir şehirde görev yaptığım için çok mutluyum. Evliya Çelebi “Ovalarından bal, dağlarından yağ akar”, Heredot  “Gökyüzünün altındaki en güzel yeryüzü” İfadelerini kullanmış Aydın için. Bence de her türlü iltifatı hak eden bir şehir.  İklim şartları çok iyi, toprakları bereketli, doğal ve tarihi güzelliklerinin yanında harika sahillere sahip, tarım ve turizm kenti. Aydın’ın tüm ilçelerini ve bazı köylerini gezme fırsatı buldum. Aydınımızın güzelliği yanında insanları da bir o kadar içten ve doğal. Ninelerimize, dedelerimize misafir olmayı onların anılarını, öğütlerini dinlemeyi, kendileri küçük ama hayalleri büyük çocuklarımızla,  gözlerinin ışıltısı geleceğimizi aydınlatan gençlerimizle sohbet etmeyi severim. İşimi çok severek yapıyorum. En büyük motivasyonum ise aldığım dualardır.

İHA

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER