108 KİLODAN 58’E DÜŞTÜ, YENİDEN OKUYUP DİYETİSYEN OLDU

108 KİLODAN 58’E DÜŞTÜ, YENİDEN OKUYUP DİYETİSYEN OLDU

108 KİLODAN 58’E DÜŞTÜ, YENİDEN OKUYUP DİYETİSYEN OLDU

İzmir’de yaşayan Filiz Aytar, lise ve üniversite yıllarında aldığı kilolar nedeniyle çok sayıda yöntem deneyerek zayıflamaya çalıştı ancak kilo veremedi. 108 kiloya ulaştığında hormonsal bir problemi olduğunu tesadüf eseri öğrenerek tedavi ve diyete başlayan Aytar, bu sayede 58 kiloya düştü. Bilgisayar mühendisliğinin ardından diyetisyenlik okuyan Aytar, şimdi danışanlarına da kilo verdiriyor.
İzmir’de yaşayan 34 yaşındaki Filiz Aytar, lise yıllarında kilo almaya başladı. Yaptığı diyetler başarısızlıkla sonuçlanan Aytar, üniversite yıllarında aldığı kilolarla birlikte 108 kiloya çıktı. ‘Zayıflatıcı’ çaylar, detokslar, şok diyetler gibi yöntemleri deneyen Aytar’ın kilo problemi devam etti. 2011 yılında üniversiteden mezun olduğunda başka bir rahatsızlık nedeniyle gittiği doktorda hormonal problemlerinin olduğunu öğrenen genç kadın, tedavi ve sağlıklı beslenme programı ile kilo vermeye başladı. 5 ayda 30 kilo veren Aytar, bu süreçte bilgisayar mühendisi değil diyetisyen olmaya karar verdi. 2017 yılında diyetisyenlik bölümünü kazanan Aytar, ikinci üniversitesini okurken 20 kilo daha vererek 58 kiloya düştü. Bugüne dek 50 kilo veren Filiz Aytar, danışanlarına kendi deneyimlerini de anlatarak kilo verdiriyor.

“Bazı diyetisyenler beni reddetti”
Lise yıllarında 60 kilo olduğunu belirten Aytar, “Üniversiteye başladığımda 80 kiloya ulaşmıştım. ‘Zayıflatıcı çay’ denilen çaylardan içtim, detokslar yaptım, kalori kısıtlı diyetler uyguladım, piyasada yağ yakıcı olduğu söylenen cihazlara girdim ama hiçbirinden sonuç elde edemedim. En son 108 kiloya kadar ulaşmıştım. Çok çabaladım ama kilo veremedim. Maalesef bu süreçte diyetisyenler tarafından reddedildiğim de oldu. Benim kötü referans olduğumu, diyetlere uymadığımı düşündüler ancak kilolu olmamdaki ana nedene inmediler. Hiçbiri biyokimyasal olarak tetkik istemedi. Kan bulgularımı değerlendirmedi. Bilgisayar mühendisliğinden mezun olduktan sonra bir rahatsızlığım sebebiyle doktora gittiğimde endokrin doktorum hormonsal problemlerin olduğunu fark etti. Tedavi ve diyetisyen kontrolündeki sağlıklı beslenme programıyla kilo vermeye başladım. O dönemde diyetisyen olmaya karar verdim, bu mesleğe karşı bir aşk besledim” dedi.

Kilo verip diyetisyen oldu
Tedavi ve beslenme programı ile birlikte ilk etapta 5 ayda 30 kilo verdiğini belirten Aytar, “Bu süreçte başka insanların da benim gibi sıkıntılar çekmemesi, yanlış beslenme programlarından dolayı sağlıklarından olmaması için diyetisyen olmaya karar verdim. Diyetisyenlik bölümünü kazandıktan sonra da kilo vermeye devam ettim. 4 senelik üniversiteyi 2,5 senede bitirdim ve bu süre zarfında verdiğim 30 kilonun üzerine 20 kilo daha ekleyerek toplam 50 kilo vermiş oldum” diye konuştu.

“Danışanlarıma fotoğraflarımı gösterdiğimde şaşırıyorlar”
Uzun yıllar kilo problemi yaşadığı için danışanlarına empati ile yaklaştığını söyleyen Filiz Aytar, “Danışanlarıma yüksek empati ile yaklaşıyorum. Çünkü onların geçtiği yollardan ben de geçtim. Onların içinde oldukları duyguları biliyorum. Onlara eski fotoğraflarımı gösterdiğimde şaşırıyorlar. Benim olmadığımı söylüyorlar. Onlara, ‘Ben hikayemi mutlu sonla bitirdim, siz de yapabilirsiniz’ diyorum” dedi.

"Kilo psikolojiyi de etkiliyor"
Kilonun psikolojiyi de etkilediğini dile getiren Aytar, “Kiloluyken insanlar sizi çok farklı görüyor. Kendinizi dışarıya karşı güçlü durmaya zorluyorsunuz. Gülüyorsunuz fakat aslında iç dünyanızda kilo vermek istediğinizi en iyi siz biliyorsunuz. Genelde insanlar, ‘Bu kişi şu diyeti yaparak kilo verdi, sen de yapsana’, ‘Neden zayıflayamıyorsun?’, ‘Yağ yakıcı çayı içmedin mi?’ gibi şeyler söylüyor. Hal böyle olunca dışarıya karşı ‘Ben bu kiloyla mutluyum, kendimi böyle seviyorum’ diyorsunuz” ifadelerini kullandı.

Danışanlarına kendi hikayesini anlatıyor
Zayıflamak için yanlış yöntemler denediği zamanların olduğunu ve bu sebeple çeşitli sağlık sorunları yaşadığını kaydeden Aytar, “Zamanında çok yanlış diyetler, 'zayıflatıcı' çaylar, detokslar, düşük kalorili diyetler denediğim için çeşitli sağlık sorunları ile karşılaştım. Hormonsal problemler yaşadım, polikistik over oldum. Kalpte ritim bozukluğunun yanı sıra karaciğerimde de bazı sorunlar meydana geldi. Bunların hepsinin beslenme ile ilgili olduğu ortaya çıktı. Bu yüzden sağlıklı beslenmek gerekiyor. Danışanlarıma da bu yaşadıklarımı anlatıyorum” dedi.
 

Metni Kopyala

Yazdır

Sepete Ekle

Fotoğrafları İndir

Fotoğraf Galeri


Öğrenim desteği için başvurular başladı


 İzmir Büyükşehir Belediyesinin, Başkan Tunç Soyer’in "eğitimde fırsat eşitliği" ilkesi kapsamında hayata geçirdiği üniversite öğrencilerine maddi destek projesi için başvurular başladı. Proje ile ayda 400 lira olmak üzere 8 ay boyunca toplam 3 bin 200 liralık bir destek paketi hazırlandı. Başkan Soyer, eğitim için ne gerekiyorsa yapacaklarını belirterek “Biz varız, yanınızdayız” dedi.
İzmir Büyükşehir Belediyesinin ihtiyaç sahibi üniversite öğrencilerine eğitim desteği için başvurular başladı. Projeyle, ailesi İzmir’de yaşayan 5 bin öğrenciye ayda 400 lira olmak üzere 8 ay boyunca toplam 3 bin 200’er liralık eğitim desteği verilecek. Başvuru yapmak isteyen öğrencilerin bizizmir.com'da paylaşılan formu (https://www.bizizmir.com/tr/egitimyardimi/33/81) doldurması gerekiyor. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, eğitim yaşamları boyunca gençlerin yanında olacaklarını söyleyerek, “İzmir köklü geçmişi, kadim dayanışma kültürü ile yalnızca bugüne değil yarınlara da ışık tutan özel ve güzel bir şehir. Bu güzel şehirde ya da ülkemizin başka bir şehrinde üniversite eğitimi alacaksınız. Bize düşen ise üniversite yaşamınız boyunca sizlere nefes aldıracak, kaynaklara erişiminizi sağlayacak, sanat, spor ve kültürle dolu dolu bir eğitim ortamına destek olmaktır. Sizler için bir destek paketi hazırladık. Başvuru formunu doldurmanız, istenilen evrakları tamamlamanız, bizim eşit ve adil bir biçimde değerlendirmeleri sonuçlandırmamızı beklemeniz yeterli olacaktır. Biz varız, yanındayız” diye konuştu.

İlk ödeme kasım ayında
Başvurular yalnızca internet üzerinden kabul edilecek. Değerlendirmeler sonucunda belirlenecek öğrencilere, eğitim desteğinin ilk bölümü kasım ayı içerisinde, ikinci bölümü ise 2022 yılında verilecek. Ailesinin ikametgâhı İzmir’de olup maddi olanakları kısıtlı olan 18-25 yaş aralığında Türkiye’nin her yerinde aktif ve örgün eğitim gören ön lisans veya lisans öğrencileri İzmir Büyükşehir Belediyesinin eğitim yardımından yararlanabilecek. Başvuru koşullarında not ortalamasının 4 üzerinden en az 2.00, 100 üzerinden en az 53 olması ve sınıf tekrarı yapmamış olması şartı da aranıyor. Üniversiteye yeni başlayan öğrencilerde ise not kriteri aranmayacak. Devlet üniversitesinde okuyor olmak veya vakıf üniversitelerinde yüzde 100 burslu öğrenim görüyor olmak da başvuru şartları arasında. İzmir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı ve Sosyal Projeler Dairesi Başkanlığı eğitim yardımı başvurularını her haneden bir öğrenci için kabul edecek.

İHA

Güncelleme Tarihi: 03 Ekim 2021, 11:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER