Dünya Tedirgin

Antarktika'da 500 milyar ton ağırlığında olduğu düşünülen dev buz kütlesi dramatik bir şekilde kırılarak yüz binlerce parçaya bölündü. 200 metre kalığındaki devin Weddell Denizi'nde paramparça olması buz bilimcileri de şaşkına çevirdi.

Dünya Tedirgin

BU KADAR HIZLI OLACAĞINI KİMSE TAHMİN ETMEMİŞTİ

Hürriyet'te yer alan habere göre, bir zamanların en sağlam buz sahanlığı olarak bilinen 3.250 kilometrekarelik 'Larsen B buz sahanlığı'nın hızla eridiği biliniyordu, ancak kimse 200 metre kalınlığındaki devin tamamen parçalanmasının sadece bir ay süreceğini tahmin etmemişti.

BİLİM İNSANLARI ŞOKE OLDU

Buzulbilimciler, çöküşün boyutu kadar hızına da şoke oldular. Uzmanlardan biri şaşkınlığını "Bu çok şaşırtıcı. Bir duvar gibi devrildi ve yüzbinlerce parçaya bölündü" ifadeleri ile açıklandı.

DAHA KÖTÜSÜ YOLDA

Bu hafta New Orleans'ta bir araya gelen buzbilimciler ise Batı Antarktika buz tabakasında daha da endişe verici bir şeyin demlenmekte olduğu konusunda uyardı.

Araştırmalara göre, dünyanın en büyüklerinden biri olan Thwaites buzulunun hem üstünde hem de altında büyük çatlaklar ve yarıklar oluştu. Yani 'Larsen B buz sahanlığı'na benzer bir senaryo burada da yaşanabilir.

5 YIL YA DA DAHA KISA BİR SÜREDE ÇÖKEBİLİR

İngiliz ve Amerikalı araştırmacılardan oluşan ekipler Thwaites buzulunun muhtemelen beş yıl veya daha kısa sürede çökebileceğinden endişeli.

DENİZ SEVİYELERİNİ TEK BAŞINA YARIM METREDEN FAZLA YÜKSELTEBİLİR

Thwaites Buzulu Britanya'nın büyüklüğünden yaklaşık 100 kat daha büyük ve kendi başına dünya çapında deniz seviyelerini yarım metreden fazla yükseltmeye yetecek kadar su içeriyor.

'KIYAMET GÜNÜ' BUZULU OLARAK BİLİNİYOR

Dev buzul tek başına yıllık küresel deniz seviyesi artışının yaklaşık %4'üne katkıda bulunuyor ve 'kıyamet günü buzulu' olarak anılıyor.

Uydu çalışmaları, Thwaites'in 1990'larda olduğundan çok daha hızlı eridiğini gösteriyor.

Thwaites endişe verici, ancak Antarktika'da da Güney Okyanusu ısındıkça geri çekilen, incelen ve eriyen birçok büyük buzul var . Birçoğu, Thwaites'in denize çıkışlarını engellediği için geride kalıyor.

Bilim insanlarına göre Thwaites dağılırsa, diğer buzullar da hızlacak ve tüm buz tabakasının çökmesine neden olacak.

Bu da küresel deniz seviyesinin birkaç metre yükselerek feci bir felakete yol açması demek.

İHA

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER